Kommer med den kinesiske mur

Tre og en halv time før Alice Cooper entrer scenen i Rismelen under Steinkjerfestivalen, gjør Tre Små Kinesere sin aller første konsert etter at comebackplata «Kjærlighet på tunga» kom i går.
Tre Små

Tre og en halv time før Alice Cooper entrer scenen i Rismelen under Steinkjerfestivalen, gjør Tre Små Kinesere sin aller første konsert etter at comebackplata «Kjærlighet på tunga» kom i går.

– Vi kommer med den kinesiske mur. Det er det vi sier når vi spiller live. Da blir nemlig Tre Små Kinesere til seks. Vi tar med oss en gitarist, en keyboardist og en trommeslager på scenen. Vi skal lage nok lyd ja, smiler Ulf Risnes.

Sammen med Øystein Hegge og Truls Waagø, gleder han seg til å spille i Steinkjer igjen. Det er noen år siden Tre Små Kinesere spilte på Studenten og på Mitt Hjem. Men den aller første gangen Risnes spilte i Steinkjer, var med Gurgles i 1982.

Frokost med Gerhardsen

– Jeg har et veldig artig minne fra den turen. Vi bodde på Grand Hotell og det var tydeligvis lite belegg på hotellet den helga. For i frokostsalen morgenen etter konserten, satt det bare ett menneske da vi kom ned for å spise. Det var Einar Gerhardsen, forteller Risnes.

Som en glødende arbeiderpartitilhenger, nølte ikke unge Risnes fra Munkvoll i Trondheim å ta kontakt med politikerlegenden. Og landsfaderen fra Asker ved Oslo lot seg ikke be to ganger.

Slik fikk en 85-årig politiker og en 22 år gammel rocker en givende samtale om livet generelt og politikk spesielt.

22 år siden første gang

27 år senere setter rockeren kursen for samme by med seg selv i en litt annen musikalsk innpakning enn det som en gang var meningen. Da Tre Små Kinesere så dagens lys i 1988, var det egentlig med tanke på å spille litt postpønkaktig rock.

– Jeg må innrømme at det føltes litt snedig når vi plutselig sto på scenen med akustisk uttrykk og med musikk som var mer pop enn rock. Men jeg likte det og slik ble det. Har ikke angret et sekund, kommer det fra mannen med stemmen alle forbinder med Tre Små Kinesere.

Gruppa ga ut åtte plater før de ble oppløst i 2005. Etter det har gjenforeningsplaner svirret litt i luften, Ulf Risnes ga ut en soloplate og lekte seg med ideer rundt én soloplate til. Og i fjor signaliserte bassist Baard Slagsvold at han meldte seg ut for godt.

Tilbake i vater

– Det ble litt sånn enten- eller. Men etter at Truls Waagø kom inn, så har alt liksom falt på plass igjen. Truls fyller Baard-rollen på fortreffelig vis og Tre Små Kinesere er i 100 prosent vater igjen, melder Ulf Risnes.

I mellomtida har han jobbet som produsent for andre artister, blant annet Postgirobygget, Malin og Blacksheeps. I tillegg har han også jobbet i NRK i en lengre periode.

– Vi kan love alle som tar turen at de vil få høre alle kjente sangere av Tre Små Kinesere. Det blir en slags ”greatest hits” med noen av sangene fra nyplata som krydder. Dette blir stort, erklærer Ulf Risnes.

Skriv din kommentar

Tittel*

Maks 600 tegn

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Trønder-Avisa ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Tips oss

Klikk her

Din mening Del på Facebook Abonner på Trønder-Avisa PDF-avisa Bookmark Del på flere steder
Tre Små
Tre Små

På forsiden nå

Drillo hemmeligholder laget

Egil Olsen holder kortene inntil brystet før EM-kvalifiseringskampen mot Island fredag. Laget offentliggjør han først kampdagen.

Muligens samme lag som før

Vil ha oppfølging av ferske bilførere

Sjåførlærer Bjarne Storborg støtter ikke forslaget om å innføre 23-års førerkortgrense for menn.

Les mer

Godværet kommer tilbake

Et stabilt høytrykk er på vei til Nord-Trøndelag. Meteorologen varsler solfylte dager langt ut i neste uke.

Les mer

Bikkjekald vinter vil gi skyhøy strømpris

Vinteren som står for døren kan bli en kostbar opplevelse for norske husholdninger.

Les mer