Har solgt til gull

Null$katte$nylterne mottar i neste uke sin første gullplate for sitt bidrag på Jokke-hyllesten «Det beste til meg og mine venner».

Foto: Harald Sæterøy (Arkivfoto)

Albumet, som ble gitt ut i 2005, er en hyllest til Joachim «Jokke» Nielsen. Det ble gitt ut i september i 2005, og nesten fire år senere har det har passert gullplatemerket (15.000 solgte album) med god margin. Der bidrar $nylterne med låta «Suksess», i godt selskap med mange andre kjente norske artister som DumDum Boys, DeLillos, Turboneger, Tungtvann, Johndoe med Hopalong Knut, Israelvis, Motorpsycho, Klovner i Kamp og mange andre artister og band.

Null$katte$nylternes tre egne album «Fortar Hardar Høgar» (2004), Instinkt (2006) og Skrot (2008) har alle solgt bra. Skrot lå inne på VG-lista i over 6 uker sommeren 2008, men ingen av platene har likevel nådd gullplatekravet.

Større etter sin død

– Dette føles helt supert. Vi visste at plata solgte veldig bra da den kom ut, sier gitarist Åsmund Prytz.

– Det som er litt spesielt med Jokke er jo at han kanskje har blitt enda mer populær etter sin egen tid. Både i forhold til å bli spilt på radio og at låtene lever videre etter hans død. Veldig artig å få være med på prosjektet, sier han.

Ny plate på gang

At det ikke er en ren Null$katteplate gjør ifølge Prytz ikke at gleden blir mindre.

– Det hadde selvfølgelig vært kjempeartig om det hadde vært en ren Null$katteplate, men vi får vel lage ei ny plate som selger så godt, sier han.

– Vi har allerede begynt å øve på nytt materiale, så vi håper å spille inn ny plate snart. Vi er i alle fall innstilte på det, sier han.

Gullplata for «Det beste til meg og mine venner» blir delt ut av initiativtaker og produsent Pål «Påsan» Johnsen i gata døpt «Joachim Nielsens gang» på Grønland i Oslo førstkommende tirsdag.

Skriv din kommentar

Tittel*

Maks 600 tegn

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Trønder-Avisa ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Tips oss

Klikk her

Din mening Del på Facebook Abonner på Trønder-Avisa PDF-avisa Bookmark Del på flere steder

På forsiden nå

Kjenner seg igjen i Northug

– Jeg ble folkesky og isolerte meg, sier Gjermund Eggen som ble den store VM-helten i ski-VM i Oslo i 1966.

Les mer

Andreas flyr høyt mot Baku

Det har blitt en vane med en nordtrønder på scenen under den norske finalen av Melodi Grand Prix. I år handler det om Andreas Dahle Aagård.

Les mer

Tettli Rennemo vant sprintrenn

Kristian Tettli Rennemo vant i går sprintrennet i Skandinavisk cup i Latvia.

Les mer

Endret tilstand for hardt skadd kvinne

En kvinne og to menn ligger alvorlig skadd på St. Olavs Hospital etter en fallulykke på industriområdet til Kværner Verdal. Kvinnens tilstand er meget alvorlig, men er endret fra ustabil til stabil.

Én av de skadde er fra Nord-Trøndelag

Røykutvikling i bolig

Politi og brannvesen fikk melding om røykutvikling i en leilighet på Nordsia i Steinkjer.

- Matlaging var årsaken