Rekordmange gaupefellinger

Av 134 felte gauper ble 59 dyr skutt i Midt-Norge.

Foto: Privat

I alt ble 134 gauper felt i årets kvotejakt. Ikke siden midten av 1800-tallet er det felt flere gauper i Norge enn i år.

De siste årene har antall gauper økt i Norge, og det ble gitt tillatelse til å felle 149 gauper i årets jakt. Dette er den største kvoten som er satt siden det ble innført kvotejakt på gaupe i Norge.

Mange falt i Midt-Norge

Av 134 felte dyr ble 59 skutt i Midt-Norge. Dette var seks færre enn kvoten. Under kvotejakta i fjor ble 110 gauper felt av en totalkvote på 119 dyr. Da ble det skutt 35 gauper i Midt-Norge av en kvote på 44.

– Det skal bli spennende å se hvordan uttaket påvirker bestanden i vår region, sier rådgiver hos Fylkesmannen i Nord-Trøndelag Inge Hafstad.

Han vil bli overrasket hvis et slikt stort uttak ikke gjør at bestanden minker.

Gaupebestanden har økt de siste fem årene, etter en nedgang i 1999 og fram til 2004. Årets beregninger viser at bestanden teller mellom 477 og 543 dyr, noe som tilsvarer mellom 81 og 92 familiegrupper av gaupe.

65 ynglinger

Bestanden ligger dermed over det målet Stortinget har satt om 65 årlige ynglinger.

I Midt-Norge regner en med at det finnes en bestand på ca. 130 individ før kvotejakta startet.

Skriv din kommentar

Tittel*

Maks 600 tegn

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Trønder-Avisa ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Tips oss

Klikk her

Din mening Del på Facebook Abonner på Trønder-Avisa PDF-avisa Bookmark Del på flere steder

På forsiden nå

Drillo hemmeligholder laget

Egil Olsen holder kortene inntil brystet før EM-kvalifiseringskampen mot Island fredag. Laget offentliggjør han først kampdagen.

Muligens samme lag som før

Vil ha oppfølging av ferske bilførere

Sjåførlærer Bjarne Storborg støtter ikke forslaget om å innføre 23-års førerkortgrense for menn.

Les mer

Godværet kommer tilbake

Et stabilt høytrykk er på vei til Nord-Trøndelag. Meteorologen varsler solfylte dager langt ut i neste uke.

Les mer

Bikkjekald vinter vil gi skyhøy strømpris

Vinteren som står for døren kan bli en kostbar opplevelse for norske husholdninger.

Les mer