Naturvernere landet over raser mot bjørnefellingen i Grong natt til torsdag. Naturvernforbundet mener det er tragisk at bjørnestanden i Norge nå mister en yngledyktig binne.
– Dette er det verste som kunne ha skjedd. Vi når aldri det bestandstallet vi har som mål når sånt som dette skjer, sier Per Flatberg (bildet) i Naturvernforbundet Nord-Trøndelag.
Han håper nå at binnas unge, som går alene i skogen etter morens død, ble født i fjor og ikke i år – slik at den kanskje klarer seg.
Går ut mot fylkesmannen
Han stiller spørsmål ved fylkesmannens bedømmelse av saken.
- Denne saken burde vært undersøkt nærmere før det ble gitt fellingstillatelse, sier Flatberg.
Nasjonal reaksjon
Fellingen har også vakt reaksjoner i forbundets nasjonale ledelse.
– Fylkesmannen, som ga tillatelse til fellingen, visste at det var ei bjørnebinne i området. Det skulle derfor aldri vært gitt noen fellingstillatelse, sier leder for Naturvernforbundet, Lars Haltbrekken.
- Grovt uansvarlig
Miljøpartiet De Grønne stiller spørsmål ved jegernes kompetanse, etter at feil bjørn ble skutt i Grong og en annen bjørn ble skadeskutt i Snåsa.
– Det er grovt uansvarlig å gi fellingstillatelser på en så sterkt truet art som bjørn, ikke minst når jegerne tydeligvis mangler kunnskap nok om arten, sier Sondre Båtstrand i De Grønne.
Båtstrand sier han er glad for at saken blir etterforsket, men mener samtidig at ansvaret må plasseres hos politikerne, som har åpnet for jakten.
Under bestandsmålet
Bjørnebestanden er i dag under bestandsmålet. Den nasjonale målsettingen er at Norge skal ha 15 årlige ynglinger av bjørn. I fjor var antall ynglinger anslått til mellom fem og seks.
Naturvernforbundet sier de nå avventer politiets etterforskning i saken.

