Nytt verktøy – enklere hverdag
STEINKJER: Avdeling for bistand og omsorg i Steinkjer kommune har ved hjelp av moderne datateknologi gjort hverdagen enklere. Steinkjer er den første kommunen i landet som lar datasystemene for personellplanlegging og fag kommunisere. Fagsystemet omfatter brukerprofil (personalia, navn på nærmeste pårørende etc.) og brukerens journal. Alle som bruker tjenestene innen bistand, omsorg og rehabilitering er innlagt i systemet, enten de bor hjemme eller i institusjon.
Mobil profil
Om kort tid utstyres de som jobber i åpen omsorg med bærbare dataterminaler (PDA – personlig dataassistent). Via mobiltelefon kan pleie- og omsorgsarbeidere gå inn i systemet og finne både personalopplysninger, lese brukerens journal, hva som er arbeidsoppgaven og oppdatere systemet direkte om hvilke tjenester som utføres til enhver tid. Samlebegrepet for det nye verktøyet er mobil profil. Det presiseres at Helse- og Sosialdepartementets standard er lagt til grunn i forhold til hvordan journaler skal brukes. Systemet for personellplanlegging omfatter turnusplaner, timelister, fravær og innleie av vikarer. Manuelt oppsett av turnuser og føring av timelister er et tilbakelagt kapittel, Det er lett å oppdatere vaktlista ved endringer, sjekke hvor mye ferie/fritid medarbeidere har til gode eller om de har brukt opp kvoten for egenmeldinger. Systemet bidrar også til effektiv kontroll med at alle oppgaver blir gjennomført. Direkte tilkobling til kommunens økonomiavdeling betyr eksempelvis at en avdelingsleder med enkle tastetrykk til enhver tid kan holde seg økonomisk oppdatert, både med løpende utgifter og hva som til enhver tid gjenstår på budsjettet.
Nye muligheter
Ifølge avdelingsleder Astrid Hynne Grut er det gjort gode erfaringer med det nye verktøyet. – Nye systemer gir nye muligheter. Hovedhensikten er å kvalitetssikre de administrative systemene; å unngå feil og finne fleksible løsninger. Alle stiller krav til bedre kvalitet og dokumentasjon på tjenestene som utføres, sier hun og understreker at brukerne hele tiden er i fokus. For øvrig har regjeringen gitt klare føringer om at kommunene skal satse mer på IT (informasjonsteknologi) innen bistand og omsorg. Håpet er at også tilsynslegene ved institusjonene kan kobles på fagprogrammet, og at systemet etter hvert også kan kommunisere direkte med sykehusene. IT-satsingen innen bistand og omsorg i Steinkjer kommune skjer i nært samarbeid med Oslo-firmaet Visma Unique som har utviklet fagsystemet og Capitech i Kristiansund som står bak turnusløsningen. Ifølge salgssjef Børge Pettersen i Capitech skal de to firmaene i gang med tilsvarende oppdrag også andre steder i landet; blant annet i Grong kommune.
Mest lest
-
Kan ha krysset broen
hobbynaturfotograf Bjørn Oddvar Landsem fikk endelig fotografert bjørn på Otterøya. Hvis det er samme bjørn som er observert på Vemundvik kan den ha passert over Lokkarbrua.
-
Petter satser på lokale krefter
Nordtrøndere er sentrale når Petter Northug jr. bygger opp sitt nye team.
-
Trønder-Avisa er opptatt av å ha en saklig og åpen debatt på vår nettutgave. Vi kontrollerer alle innlegg før de kommer på trykk på samme måte på nettutgaven som på papirutgaven. Debatten er åpen for publisering fra kl.07.00 (08.00 i helgene) til midnatt, Du kan gjerne sende inn innlegg på andre tidspunkter men de blir ikke publisert før vi har gått gjennom innleggene.
Vi forbeholder oss retten til å fjerne, forkorte eller redigere innlegg som sendes inn. Ditt fulle navn må fremgå av brukernavn, signatur i kommentaren og/eller Facebook-profil.
Vi har valgt å sette opp et sett av regler for debatten på vår nettutgave- Vi godtar ikke rasisme, trusler eller angrep på personer eller grupper.
- Diskuter sak, ikke person. Det er ikke tillatt å hetse eller trakassere andre debattanter.
- Banning eller ukvemsord er ikke tillatt.
- Oppfordringer til ulovlige handlinger blir ikke akseptert.
- Skriv kort og hold deg til saken. Vi godtar bare norsk, svensk, dansk eller engelsk tekst.
- Det er ikke tillatt å legge inn lenker i teksten.
- Publisering av opphavsrettsbeskyttet materiale er ikke tillatt. Du kan sitere korte utdrag av andre tekster eller artikler, men husk kildehenvisning.
- Innlegg med falske profiler blir fjernet.
- Alle innlegg blir kontrollert før de publiseres på t-a.no.
- Trønder-Avisa har redaktøransvar for alt som publiseres, men du er også personlig ansvarlig for innholdet i innlegget.
Siste kommenterte artikler
På forsiden nå
-
Ja til boliger på Moan
Bare Venstre og én senterpartist var skeptiske til over 100 leiligheter på Moan i Levanger.
-
Ampert om kalkstein
Amper stemning da Verdal kommune inviterte til informasjonsmøte om kalkplanene i Tromsdalen.
-
-
Lakserømming i Nærøy
En mindre mengde laks har rømt fra Midt Norsk havbruk sitt anlegg på Lille Kvitholmen i Nærøy.
-
Flommen skaper trøbbel
Men nordtrønderne slipper billig unna flommen i første omgang, med mindre de tenker å reise sørover.
-
Petter satser på lokale krefter
Nordtrøndere er sentrale når Petter Northug jr. bygger opp sitt nye team.
-
Kan ha krysset broen
hobbynaturfotograf Bjørn Oddvar Landsem fikk endelig fotografert bjørn på Otterøya. Hvis det er samme bjørn som er observert på Vemundvik kan den ha passert over Lokkarbrua.
-
-
-
Fordeler 41,9 mill i spillemidler
41,9 millioner kroner skal nå fordeles av fylkesrådet til idrettsanlegg i 22 av fylkets 23 kommuner.