– Alle må få lik støtte etter Utøya

Sårene fra Utøya kan være like vonde som fysiske skader, mener Eivind Rindal.
Del Lag bokmerke Skriv ut Send på e-post

Rindal er fra Trondheim, men var i en periodef ylkessekretær for AUF i  Nord-Trøndelag , som vitnet fredag.

Han fortalte retten om den dramatiske flukten i den lille båten Reiulf, der han flyktet sammen med elleve andre ungdommer. Seks skudd traff båten, og flere havnet like ved. Mange av ungdommene i båten var under 18 år, noen av dem til og med under konfirmasjonsalder, sa Rindal.

Hadde marginene

– Det er tilfeldigheter og små marginer som gjør at vi er i live i dag. Det var ikke skremmeskudd som ble avfyrt. Marginene var på vår side, forklarte Rindal, som selv ikke ble fysisk skadd, og som ble forskånet fra å se andre bli drept på øya. Men gjennom andre forsto han at grusomme hendelser hadde funnet sted, ved å se på blikkene deres og høre hva de hadde å fortelle.

Rodde unna

– Disse sårene som de er påført, kan være vel så smertefulle som fysiske skadene. Det er viktig at disse får den samme erstatningen og støtten som de andre ofrene. Dette var drapsforsøk, sa Rindal etter å ha avgitt en svært detaljert vitneforklaring.

Sammen med de elleve greide han å ro Reiulf i land, selv uten årepinner. Motoren lot seg ikke starte. De våget ikke å dra inn til Utvika, fordi det sto en politimann der som kunne være en medsammensvoren til Breivik. Til slutt fikk de slep av en annen båt og kom seg i sikkerhet – like etter klokka 18 den 22. juli. (©NTB)

 

Mest lest

Trønder-Avisa er opptatt av å ha en saklig og åpen debatt på vår nettutgave. Vi kontrollerer alle innlegg før de kommer på trykk på samme måte på nettutgaven som på papirutgaven. Debatten er åpen for publisering fra kl.07.00 (08.00 i helgene) til midnatt, Du kan gjerne sende inn innlegg på andre tidspunkter men de blir ikke publisert før vi har gått gjennom innleggene.

Vi forbeholder oss retten til å fjerne, forkorte eller redigere innlegg som sendes inn. Ditt fulle navn må fremgå av brukernavn, signatur i kommentaren og/eller Facebook-profil.

Vi har valgt å sette opp et sett av regler for debatten på vår nettutgave
  • Vi godtar ikke rasisme, trusler eller angrep på personer eller grupper.
  • Diskuter sak, ikke person. Det er ikke tillatt å hetse eller trakassere andre debattanter.
  • Banning eller ukvemsord er ikke tillatt.
  • Oppfordringer til ulovlige handlinger blir ikke akseptert.
  • Skriv kort og hold deg til saken. Vi godtar bare norsk, svensk, dansk eller engelsk tekst.
  • Det er ikke tillatt å legge inn lenker i teksten.
  • Publisering av opphavsrettsbeskyttet materiale er ikke tillatt. Du kan sitere korte utdrag av andre tekster eller artikler, men husk kildehenvisning.
  • Innlegg med falske profiler blir fjernet.
  • Alle innlegg blir kontrollert før de publiseres på t-a.no.
  • Trønder-Avisa har redaktøransvar for alt som publiseres, men du er også personlig ansvarlig for innholdet i innlegget.
Innlegg som bryter med våre debattregler, vil ikke bli publisert. Vi forbeholder oss retten til å stenge ute debattanter som ikke forholder seg til disse overholder reglene.
Disqus
Siste kommenterte artikler
På forsiden nå