Forsvaret skal «jamme» GPS-signaler
- Stig AndreKristiansen
- Mobil: 98299287
Iallfall ikke om du bor i Midt-Norge, skriver VG Nett.
Post- og Teletilsynet har nemlig gitt Forsvaret tillatelse til å forstyrre («jamme») GPS-signaler i store deler av Norge under militærøvelsen Nato Unified Vision 2012 i Ørland. Dette betyr at posisjoneringssystemet innenfor visse tidsrom settes helt eller delvis ut av spill.
«En av hovedaktivitetene inneholder øvingsmomenter med jamming av GPS-signalene på begge frekvensbånd (L1 og L2). All jamming foregår fra bakkebaserte jammere. Denne aktiviteten er knyttet til begrepet navigasjonskrigføring», skriver Forsvaret i et varslingsnotat om hendelsen.
Kort rekkevidde
Jammingen vil ramme GPS-funksjonaliteten i blant annet mobiltelefoner, biler og småfly som befinner seg i nærheten av de utplaserte støykildene. Mobilnettet for øvrig blir ikke rammet.
– Det vil bli forstyrrelser og det kan også være at GPS-signalene ikke er så tydelige som det man er vant til, sier major Ivar Moen, presse- og informasjonsoffiser ved Forsvarets operative hovedkvarter (FOH) til VG Nett.
I prinsippet har Forsvaret fått grønt lys til å forstyrre alle GPS-signaler mellom 61 og 68 breddegrad – fra Mjøsa i sør til Tysfjorden i nord. Men slik blir det ikke, ifølge FOH.
– Disse GPS-jammerne har kort rekkevidde. De befinner seg på faste punkter, er retningsstyrte, og vil bare påvirke systemet i kortere perioder i lokalområdet rundt Ørlandet. Man har nok tatt solid i når man har sendt ut varselet, sier Moen.
– Ikke dramatisk
Tillatelsen fra Post- og teletilsynet gjelder for disse periodene:
- Fra 14 tom 15 juni, kl.08-16
- Fra 18 tom 22 juni, kl.08-19
- Fra 25 tom 28 juni, kl.08-19
Ifølge Forsvaret må brukere av GPS-utstyr påregne redusert eller ingen tilgang på GPS-signaler innen disse tidsrommene.
– Enkeltpersoner vil nok kunne merke det, men det vil bare være i kortere perioder. Det er ikke noe dramatisk i dette, sier direktør Torstein Olsen i Post- og teletilsynet til VG Nett.
Olsen forteller at begge frekvensbåndene kun kan jammes samtidig i svært korte perioder.
Mest lest
-
Lersveens 17. mai-tale
Ernst A. Lersveen tapte veddemål med Petter Northug jr. og måtte holde 17. mai-appell i Framverran.
-
Fylkesmannen var fram med filla i finstasen
Matsøl på fortauet gjorde at fylkesmannen måtte fram med bøtte og klut minutter før barnetoget passerte boligen hans i Levanger sentrum.
-
Fem personer uskadd etter utforkjøring
Tsjekkiske fiskere på tur til Flatanger totalvraket bilen i autovernet.
Trønder-Avisa er opptatt av å ha en saklig og åpen debatt på vår nettutgave. Vi kontrollerer alle innlegg før de kommer på trykk på samme måte på nettutgaven som på papirutgaven. Debatten er åpen for publisering fra kl.07.00 (08.00 i helgene) til midnatt, Du kan gjerne sende inn innlegg på andre tidspunkter men de blir ikke publisert før vi har gått gjennom innleggene.
Vi forbeholder oss retten til å fjerne, forkorte eller redigere innlegg som sendes inn. Ditt fulle navn må fremgå av brukernavn, signatur i kommentaren og/eller Facebook-profil.
Vi har valgt å sette opp et sett av regler for debatten på vår nettutgave- Vi godtar ikke rasisme, trusler eller angrep på personer eller grupper.
- Diskuter sak, ikke person. Det er ikke tillatt å hetse eller trakassere andre debattanter.
- Banning eller ukvemsord er ikke tillatt.
- Oppfordringer til ulovlige handlinger blir ikke akseptert.
- Skriv kort og hold deg til saken. Vi godtar bare norsk, svensk, dansk eller engelsk tekst.
- Det er ikke tillatt å legge inn lenker i teksten.
- Publisering av opphavsrettsbeskyttet materiale er ikke tillatt. Du kan sitere korte utdrag av andre tekster eller artikler, men husk kildehenvisning.
- Innlegg med falske profiler blir fjernet.
- Alle innlegg blir kontrollert før de publiseres på t-a.no.
- Trønder-Avisa har redaktøransvar for alt som publiseres, men du er også personlig ansvarlig for innholdet i innlegget.
Siste kommenterte artikler
På forsiden nå
-
Høysommervarme!
Med 27,0 grader var Værnes varmest i landet i dag - mens Steinkjer noterte sin fjerde sommerdag for året.
-
Rømte landet på festdagen
Hundrevis av nordtrøndere hadde finstasen hengende i skapet, lot 17. mai være 17. mai – og feiret nasjonaldagen hos søta bror.
-
Ny gressbrann - fare for spredning
Politiet advarer mot tørt vær og vind - og varsler reaksjoner mot folk som bryter bålforbudet.
-
Stoppet med kofferten full av khat
Sørtrønder (33) på tur fra London hadde ikke bare rent mel i posen.
-
-
Brannvesenet har kontroll på lyngbrann
Holdt på å utvikle seg til skogbrann da brannvesenet kom til stedet.
-
-
-
-
Mistenker ildspåsettelse på kafé
Forbipasserende oppdaget ild etter at tyver hadde vært inne i bygget.