Alkobruken blant eldre er doblet
Eldre drikker også oftere enn før. Det er særlig vin som er blitt mer populært.
Øker hos begge kjønn
Økningen er kraftig både hos menn og kvinner, viser rapporten fra NTNU, som er basert på tall fra Helseundersøkelsen i Nord-Trøndelag og ser på drikkemønsteret blant eldre over tid (1984-2008), skriver Aftenposten.
– Det er overraskende at inntaket har økt såpass mye. Vi har tidligere sett at inntaket av alkohol øker i befolkningen generelt, men denne undersøkelsen viser at den største relative økningen har skjedd hos de over 60 år, sier Morten Støver, forsker ved NTNU.
Flere faktorer spiller inn
Støver mener økt tilgjengelighet på alkohol, at prisene ikke har økt mye og bedre råd kombinert med overgangen fra aktivt yrkesliv til pensjonisttilværelse er faktorer som spiller inn. (©NTB)
Trønder-Avisa er opptatt av å ha en saklig og åpen debatt på vår nettutgave. Vi kontrollerer alle innlegg før de kommer på trykk på samme måte på nettutgaven som på papirutgaven. Debatten er åpen for publisering fra kl.07.00 (08.00 i helgene) til midnatt, Du kan gjerne sende inn innlegg på andre tidspunkter men de blir ikke publisert før vi har gått gjennom innleggene.
Vi forbeholder oss retten til å fjerne, forkorte eller redigere innlegg som sendes inn. Ditt fulle navn må fremgå av brukernavn, signatur i kommentaren og/eller Facebook-profil.
Vi har valgt å sette opp et sett av regler for debatten på vår nettutgave- Vi godtar ikke rasisme, trusler eller angrep på personer eller grupper.
- Diskuter sak, ikke person. Det er ikke tillatt å hetse eller trakassere andre debattanter.
- Banning eller ukvemsord er ikke tillatt.
- Oppfordringer til ulovlige handlinger blir ikke akseptert.
- Skriv kort og hold deg til saken. Vi godtar bare norsk, svensk, dansk eller engelsk tekst.
- Det er ikke tillatt å legge inn lenker i teksten.
- Publisering av opphavsrettsbeskyttet materiale er ikke tillatt. Du kan sitere korte utdrag av andre tekster eller artikler, men husk kildehenvisning.
- Innlegg med falske profiler blir fjernet.
- Alle innlegg blir kontrollert før de publiseres på t-a.no.
- Trønder-Avisa har redaktøransvar for alt som publiseres, men du er også personlig ansvarlig for innholdet i innlegget.