(Foto: Harald Sæterøy)

Foto: Harald Sæterøy

16 forelegg etter UP-kontroll

Ikke et uvanlig resultat, sier operasjonsleder.
Del Lag bokmerke Skriv ut Send på e-post

Utrykningspolitiet gjennomførte kontroll i 50-sonen på Åsen tirsdag. Kontrollen foregikk i tidsrommet 09.00 til 15.00.

I løpet av de seks timene ble det til sammen delt ut 16 forenklede forelegg, tre gebyr, én anmeldelse og én skriftlig anmerkning.

– Dette er helt ordinært etter en så lang kontroll. Ikke noe uvanlig resultat, sier operasjonsleder Bjørn Haugan i Nord-Trøndelag politidistrikt.

Vogntog kjørte i 70 km/t

Det ble gitt elleve forenklede forelegg på grunn av for høy fart i 50-sonen. Den høyeste hastigheten ble holdt av et vogntog. Sjåføren kjørte i 70 km/t, 20 kilometer over fartsgrensen.

– Elleve forelegg for fart i løpet av seks timer er forholdsvis lavt. Jeg reagerer likevel på vogntoget som har så høy fart. Jeg vet ikke nasjonaliteten på kjøretøyet, men vi er kjent med at det kjøres fort med vogntog, sier operasjonsleder Haugan.

Få kjørte uten bilbelte

Fem sjåfører fikk også forenklet forelegg for bruk av mobiltelefon og én anmeldt for å kjøre med for stor henger.

I tillegg ble det skrevet tre gebyr for manglende bilbelte.

– Dette er et forholdsvis lavt tall til 50-sone å være, sier Haugan.

Sjekket kjøre- og hviletid

Utrykningspolitiet hadde også kontroll på førere av tunge kjøretøy som har rett på hviletid. Regelverket sier blant annet at førere av lastebiler og busser skal ta 45 minutters pause etter fire og en halv times kjøring. Det er også krav om døgnhvile og en total kjøretid per uke som ikke kan overskrides.

– Fem kjøretøy ble sjekket opp mot dette regelverket. UP hadde én skriftlig anmerkning og det vil bli skrevet rapport, opplyser Haugan.

Mest lest
  • Nå blir det nye vikepliktregler

    Endringer i reglene for vikeplikt trer i kraft i dag. De nye reglene tar blant annet mer hensyn til syklister.

  • Ble skremt over vannkvaliteten

    Da minstejenta i familien Smistad på Inderøy ville ha seg et glass vann torsdag ettermiddag, kom det ut boblende hvit væske.

  • - Ungbamser på tur

    De to bjørnene som er observert i Nord-Trøndelag den siste tiden leter etter meningen med livet, ifølge bjørneforsker.

Trønder-Avisa er opptatt av å ha en saklig og åpen debatt på vår nettutgave. Vi kontrollerer alle innlegg før de kommer på trykk på samme måte på nettutgaven som på papirutgaven. Debatten er åpen for publisering fra kl.07.00 (08.00 i helgene) til midnatt, Du kan gjerne sende inn innlegg på andre tidspunkter men de blir ikke publisert før vi har gått gjennom innleggene.

Vi forbeholder oss retten til å fjerne, forkorte eller redigere innlegg som sendes inn. Ditt fulle navn må fremgå av brukernavn, signatur i kommentaren og/eller Facebook-profil.

Vi har valgt å sette opp et sett av regler for debatten på vår nettutgave
  • Vi godtar ikke rasisme, trusler eller angrep på personer eller grupper.
  • Diskuter sak, ikke person. Det er ikke tillatt å hetse eller trakassere andre debattanter.
  • Banning eller ukvemsord er ikke tillatt.
  • Oppfordringer til ulovlige handlinger blir ikke akseptert.
  • Skriv kort og hold deg til saken. Vi godtar bare norsk, svensk, dansk eller engelsk tekst.
  • Det er ikke tillatt å legge inn lenker i teksten.
  • Publisering av opphavsrettsbeskyttet materiale er ikke tillatt. Du kan sitere korte utdrag av andre tekster eller artikler, men husk kildehenvisning.
  • Innlegg med falske profiler blir fjernet.
  • Alle innlegg blir kontrollert før de publiseres på t-a.no.
  • Trønder-Avisa har redaktøransvar for alt som publiseres, men du er også personlig ansvarlig for innholdet i innlegget.
Innlegg som bryter med våre debattregler, vil ikke bli publisert. Vi forbeholder oss retten til å stenge ute debattanter som ikke forholder seg til disse overholder reglene.
Disqus
Siste kommenterte artikler
På forsiden nå