KONTROLL: (f.v) Dag Myklebust og Rune Skogli i Utrykningspolitiet under en kontroll på Snåsaheia. Bildet er tatt ved en tidligere anledning.

KONTROLL: (f.v) Dag Myklebust og Rune Skogli i Utrykningspolitiet under en kontroll på Snåsaheia. Bildet er tatt ved en tidligere anledning.

- Tydelig at det begynner å gi utslag

De siste to dagene har to unge sjåfører mistet lappen som følge av den nye prikkeordningen.
Del Lag bokmerke Skriv ut Send på e-post

Prikkeordningen ble innskjerpet i juli i fjor. Da ble det bestemt at sjåfører som hadde førerkortet på prøve, skulle prikkbelastes dobbelt. Denne uka har UP i Nord-Trøndelag virkelig sett resultater av ordninga. Tirsdag og onsdag mistet nemlig to personer lappen som følge av for høy prikkbelastning.

- Gir utslag

- Jeg husker at vi har tatt fra fire personer lappen de siste fire årene som følge av prikkbelastning, og nå hadde vi to bare i går. Det er tydelig at prikkbelastninga begynner å gi utslag, sier Rune Skogli i Utrykningspolitiet til Trønder-Avisa.

Hvis du får en prikk på førerkortet, kan den ikke slettes før etter tre år. De to mennene som ble fratatt lappen i går og i dag, har altså "samlet" prikker fram til de oversteg grensen som gjør at politiet kan ta lappen din. Grensen er på åtte prikker. 

Åtte dager igjen

I halv fire-tiden i dag mistet en 22 år gammel mann fra Rakkestad lappen da han suste forbi UPs kontroll med en snittfart på 113 km/t i 80-sonen ved Hammer mellom Snåsa og Kvam. Vanligvis ville en slik fartsovertredelse bare ført til en klekkelig bot og prikker på kortet. Dessverre for Rakkestad-mannen, hadde han åtte dager igjen av prøveperioden sin. Dermed fikk han så mange prikker til at UP kunne ta fra ham lappen.

Tatt på fv.17

Den andre mannen som mistet lappen, ble tatt av UP på Fv.17 ved Selnesflata i Bangsund i går ettermiddag.

Han kjørte 103 km/t i 80-sonen. Siden han allerede hadde seks prikker på førerkortet, slapp heller ikke han unna med ei bot.  

Huket på Snåsaheia

Han var forøvrig ikke den eneste som mistet lappen i går. En mann i 50-årene ble fratatt lappen på Snåsaheia etter å ha kjørt 119 km/t i 80-sonen. Grensen for å miste lappen i 80-sonen er 116 km/t. Altså skyldtes dette førerkortbeslaget ene og alene farten.

 

 

 

Mest lest

Trønder-Avisa er opptatt av å ha en saklig og åpen debatt på vår nettutgave. Vi kontrollerer alle innlegg før de kommer på trykk på samme måte på nettutgaven som på papirutgaven. Debatten er åpen for publisering fra kl.07.00 (08.00 i helgene) til midnatt, Du kan gjerne sende inn innlegg på andre tidspunkter men de blir ikke publisert før vi har gått gjennom innleggene.

Vi forbeholder oss retten til å fjerne, forkorte eller redigere innlegg som sendes inn. Ditt fulle navn må fremgå av brukernavn, signatur i kommentaren og/eller Facebook-profil.

Vi har valgt å sette opp et sett av regler for debatten på vår nettutgave
  • Vi godtar ikke rasisme, trusler eller angrep på personer eller grupper.
  • Diskuter sak, ikke person. Det er ikke tillatt å hetse eller trakassere andre debattanter.
  • Banning eller ukvemsord er ikke tillatt.
  • Oppfordringer til ulovlige handlinger blir ikke akseptert.
  • Skriv kort og hold deg til saken. Vi godtar bare norsk, svensk, dansk eller engelsk tekst.
  • Det er ikke tillatt å legge inn lenker i teksten.
  • Publisering av opphavsrettsbeskyttet materiale er ikke tillatt. Du kan sitere korte utdrag av andre tekster eller artikler, men husk kildehenvisning.
  • Innlegg med falske profiler blir fjernet.
  • Alle innlegg blir kontrollert før de publiseres på t-a.no.
  • Trønder-Avisa har redaktøransvar for alt som publiseres, men du er også personlig ansvarlig for innholdet i innlegget.
Innlegg som bryter med våre debattregler, vil ikke bli publisert. Vi forbeholder oss retten til å stenge ute debattanter som ikke forholder seg til disse overholder reglene.
Disqus
Siste kommenterte artikler
På forsiden nå
  • Småbarnsfar Frols beste

    Lars Sandstad Skjeset har full jobb, venter barn nummer to og jobber mer enn full jobb, men visst kan frolingen fortsatt prestere godt med kart og kompass. Det viste han til gangs andre pinsedag.  

  • Arbeidsulykke på Glava

    En arbeider kom i klem på isolasjonsfabrikken.

  • Kyllingbil utfor vegen på Ytterøy

    Opp mot 3.000 kyllinger døde i lastebilvelt.

  • Tivoli skapte bilkø

    En sydgående bil fra Hugos tivoli havarerte i kjørebanen og skapte bilkøer på E6

  • Nordtrønderske gull i mangekamp-NM

    Nora Holstad Nordmelan fra Namsen FIF og Anne Engen Andersen, Frol, vant hver sin klasse i NM i mangekamp på Bislett Stadion i Oslo.

  • Biltyven meldte seg selv

    Vestlendingen kom helt til Gudbrandsdalen med bilen han hadde tatt med seg fra Nord-Trøndelag.

  • Eksamenshjelp i pinsehelgen

    Lærerne ved Steinkjer ungdomsskole var på tilbudssiden foran årets matematikkeksamen og brukte fridagen til å gi elevene hjelp med siste inspurt.

  • Vant «slitekamp»

    Et sultent Steinkjerlag sendte Byåsen-2 hjem med halen mellom beina.

  • Målløst fra Rosenborg

    Overtallighet på banen til tross slet Rosenborg med å skape sjanser mot Molde. Kampen endte til slutt 0-0.

  • Nesten ny gårdsbrann

    Kun uker etter at en gård brant ned til grunnen etter en gressbrann holdt det samme på å skje igjen.