Nybakt sjakkmester

LEKSDAL: Pål Andreas Hansen (12) er Norges beste i sin klasse, og et stortalent innen sjakksporten. – En flott ambassadør for Verdal, mener ordføreren.

Mens den jevne ungdom bedriver sommerlige krumspring, spiller Pål Andreas Hansen sjakk. Forrige uke var han i Hamar, der det årlige norgesmesterskapet fant sted. 53 ungdommer stilte i Hansens aldersklasse, men ingen greide å frata ham seieren. I tillegg til norgesmestertittelen, fikk han tredjeplass i lynsjakk-konkurransen. – Den siste kampen var veldig spennende. Det var jevnt ei stund, men til slutt fikk jeg overtaket, forteller han. Unggutten har spilt sjakk i tre og et halvt år, og trener jevnlig, både i Verdal sjakklubb og på internett.

Vil satse

De fleste i sjakkmiljøet i Verdal er godt voksne, men det stopper ikke Hansen fra å slå dem. I år ble han faktisk klubbmester i Verdal. Hansen begynner på ungdomsskolen til høsten, og skal fortsette med sjakken. – Jeg trives spesielt godt når et parti er vanskelig og man må tenke. Langsjakk er derfor favoritten, men lynsjakk er også gøy. Hansen er i stand til å tenke tolv trekk fremover. I starten av et langsjakk-parti går spillet ganske fort, men etter hvert blir det flere og flere ting å ta hensyn til. Tolv trekk gir mange muligheter og ett trekk kan derfor ta opptil en time. – Jeg bruker ofte lang tid hvis jeg ikke forstår hvorfor motstanderen gjør det han gjør.

Verdalsambassadør

Ordfører Bjørn Iversen i Verdal er stolt av at sjakktalentet kommer fra hans kommune. Sjakk er ikke en veldig profilert idrett, og Iversen tok derfor turen hjem til Hansen for å gratulere. Ordføreren synes generelt det er viktig å rette litt fokus mot personer som gjør noe positivt, og deler ofte ut blomsterbuketter. – Man skal bli sett selv om man ikke står på en scene eller på en fotballbane, sier ordføreren. Han tror Pål Andreas Hansen vil være et navn for fremtiden. – Det er stort å dra til Hamar og bli norgesmester. Han er en ung og lovende verdaling, sier Iversen.

Skriv din kommentar

Tittel*

Maks 600 tegn

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Trønder-Avisa ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Tips oss

Klikk her

Din mening Del på Facebook Abonner på Trønder-Avisa PDF-avisa Bookmark Del på flere steder
BRA FOR VERDAL: Ordfører Bjørn Iversen gratulerer Pål Andreas Hansen med tittelen.

På forsiden nå

Vinter i fjellheimen

Du trenger ikke være glad i ski og snø for å nyte norske fjell. Bare dra til Namsos.

KORTREIST: En herlig oase, selv på kalde dager.

Mathias har en hoppdrøm

Ennå har han en lang vei å gå, men Mathias Ristad (19) er fast bestemt på at han en vakker dag skal ut i hoppverden.

Les mer

Vernet hus synker i Myra

Store setningsskader kan ødelegge en verneverdig arbeiderbolig på Myra i Kopperå.

Les mer

Vil ha Frp-debatt om EØS i helgen

Stortingsrepresentant Robert Eriksson (Frp) utfordrer i dag eget fylkesårsmøte på EØS-avtalen. Eriksson vil ha alternativ avtale – og folkeavstemning.

Les mer

Iskaldt møte med Norge

Torsdag til uka kommer 105 soldater fra US National Guard til Nord-Trøndelag. De skal øve under norske vinterforhold, isbade, gjeste familier og besøke en sjokoladefabrikk.

Les mer