Freder skolene – foreløpig

Flertallet i Levanger freder skolestrukturen i to år til. Vil heller kutte på innhold.

IKKE KUTT: –Vi kan bli nødt til å justere kretsgrenser, men vil ikke kutte i antall skoler. Det sier varaordfører Hans Heieraas (t.h.) Til venstre ordfører Robert Svarva.

Formannskapet i Levanger startet i går behandlingen av økonomiplanen. Der rådmannen mener det må legges ned en skole for 2013 og spare fire millioner, velger flertallet Ap, Sp og KrF å frede strukturen inntil videre. De to neste årene vil elevtallet gå så mye ned i Levanger at det tilsvarer seks færre skoleklasser. Når politikerne velger å opprettholde alle skolene, klarer ikke kommunen å få så store klasser som de ønsker. Flertallet ser også muligheten til å spare innen skole. De vil gjøre det ved «vurdere om det er muligheter for innsparinger innenfor området oppvekst». I klartekst betyr det færre voksne i skolen, fordi store deler av utgiftene til skole er lønn.

– Vi kan garantere at det ikke legges ned skoler de neste to årene, sier varaordfører Hans Heieraas, og får støtte fra ordfører Robert Svarva. De vil ikke forskuttere hva partienes standpunkter blir etter kommunevalget om to år.

Robert Svarva er tydeligere.

– Lykkes det ikke å få opp elevtallet i grendeskolene, må man se på det på nytt, sier han.

Ny plan

Politikerne venter nå spent på skolebruksplanen som er ferdig i løpet av oktober. Derfor er det i økonomiplanen ikke satt av midler til den enkelte skole ennå. Men rådmannen mener det er fornuftig å bruke 60 millioner kroner for å tilpasse skolene ny struktur. Nytt ventilasjonsanlegg og brannsikring av Nesset ungdomsskole ligger inne i denne summen.

– Vi skulle behandlet skolebruksplanen før økonomiplanen for å komme i rette rekkefølge, mener Hans Heieraas. De vil bruke de kommende tre ukene til å finregne på hvordan de skal få økonomiplanen til å gå opp. Formannskapet utsatte også kommunestyremøtet med en uke, slik at det blir 21. oktober.

Nytt sykehjem i 2013

Flertallet ønsker også å øke bevilgningen til pleie og omsorgssektoren. Det foreslås å investere 43 millioner kroner til et nytt botilbud for demente med heldøgn pleie- og omsorgstjeneste. Et arbeidsutvalg foreslår å bygge sykehjemmet på Staup, som i så fall vil være i gangavstand til Breidablikktunet. Rådmannen mener dette haster såpass med at bygget bør være klar til bruk i løpet av 2013.

En ting er å bygge, langt verre er det å drive et slikt sted.

Men kommunen klarer bare å betale halvparten av de 20 millionene det vil koste å drifte et slikt sted.

– Resten av pengene må Staten trå til med. I motsatt fall klarer vi ikke å ta hele bygget i bruk, sa rådmann Ola Stene da han la fram økonomiplanen.

Mer eiendomsskatt

For å få beholde skolestrukturen og gi de eldre og pleietrengende en bedre hverdag vil flertallet øke eiendomsskatten.

Neste år er det ti år siden takstene ble satt. Får flertallet det som de vil, skal alle eiendommer takseres på nytt neste år. Men de gjør ikke noe med promillesatsen og bunnfradraget. Bakgrunnen er at eiendomsverdiene i Levanger har steget med 50 prosent de siste ti åra. På den måten øker kommunens inntekt fra 29 til 37 millioner kroner.

Samtidig skal administrasjonen effektiviseres, og man skal vurdere å selge kommunal eiendom.

Diskuter denne saken

Innsendt av Lille My, 01.10.2009 10:50:28

Færre voksne betyr mindre hjelp til hver enkelt...

Færre til å ha tilsyn i friminutter...

Grendaskoler - kankje blir det både tre og fire trinn som må gå sammen. Behøver ikke være negativt, men flertallet av lærerne jeg har møtt evner ikke å tenke annet enn tradisjonell tavleundervisning, og da er det håpløst å undervise godt for så mange trinn... Flere som sliter gir dårligere undervisning for alle - også de "sterke" elevene....

Stakkars ungene våre - nå må bygdefolket på banen - skolen er viktig for bygda, men ikke på bekostning av kvaliteten! Gi ungene våre den skolen de fortjener, vi kan ikke ofre framtida til ungene for at vi skal få feire 17.mai uten å sette oss i bilen... Samarbeid, folkens, på tvers av bygdene, jag bygdedyret bort - nabobygda har kvaliteter den også - hvis vi bare tør se... Sett ungene i fokus - ikke skolen!!

Skriv din kommentar

Tittel*

Maks 600 tegn

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Trønder-Avisa ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Tips oss

Klikk her

Din mening Del på Facebook Abonner på Trønder-Avisa PDF-avisa Bookmark Del på flere steder

På forsiden nå

Kjenner seg igjen i Northug

– Jeg ble folkesky og isolerte meg, sier Gjermund Eggen som ble den store VM-helten i ski-VM i Oslo i 1966.

Les mer

Andreas flyr høyt mot Baku

Det har blitt en vane med en nordtrønder på scenen under den norske finalen av Melodi Grand Prix. I år handler det om Andreas Dahle Aagård.

Les mer

Tettli Rennemo vant sprintrenn

Kristian Tettli Rennemo vant i går sprintrennet i Skandinavisk cup i Latvia.

Les mer

Endret tilstand for hardt skadd kvinne

En kvinne og to menn ligger alvorlig skadd på St. Olavs Hospital etter en fallulykke på industriområdet til Kværner Verdal. Kvinnens tilstand er meget alvorlig, men er endret fra ustabil til stabil.

Én av de skadde er fra Nord-Trøndelag

Røykutvikling i bolig

Politi og brannvesen fikk melding om røykutvikling i en leilighet på Nordsia i Steinkjer.

- Matlaging var årsaken