Kan spare 1 milliard på energieffektivisering

Kommunalminister Liv Signe Navarsete (Sp) oppfordrer kommunene til enda sterkere innsats for å spare energi. Hun viser til beregninger som går ut på at kommunene kan spare 1 milliard kroner på dette.

Kommunal- og regionalminister Liv Signe Navarsete (Sp) {nl}avviser at den politisk turbulente høsten gjør at Senterpartiet ønsker å trekke seg ut av regjeringen. Foto: Kyrre Lien / SCANPIX

– Det jobbes veldig bra med dette i mange kommuner. Det har skjedd mye på kort tid. Vi ser allerede mange gode prosjekter, sier statsråden som mandag innledet på en konferanse om klimaarbeidet i kommunesektoren.

Mange har planer

Navarsete viser til at alle kommuner skal ha laget energi- og klimaplaner innen 1. juli i år.

– Status er at 126 kommuner har laget slike planer mens 234 har planer under arbeide. For dem som ikke er kommet i gang ennå, begynner det å haste, sier hun til NTB.

– Det er svært viktig at alle kommuner setter i gang dette arbeidet. Kommunene bør ikke vente på stortingsmeldinger eller klimaforlik, men sette i gang, oppfordrer statsråden.

Penger til planer

På konferansen oppfordret hun kommunene til å ta i bruk såkalte energisparekontrakter. Flere kommuner har gått inn på dette og kan vise til gode resultater.

Energisparekontraktene går ut på at kommunene etter en anbudsrunde gjør avtale med et entreprenørselskap som kan gjennomføre avtalte energisparetiltak. På forhånd avtales det hvor store besparelser kontrakten forventes å gi. Blir besparelsen mindre enn ventet, tar entreprenøren kostnadene. Blir den større får entreprenøren en bonus.

– Nå kan Kommunalbanken gi lån til å gjennomføre slike prosjekter, så flere kommuner bør etablerer energisparekontrakter, sier Navarsete.

Resultater

En av de første kommunene som gikk inn på en energisparekontrakt var Lier i Buskerud.

– Kommunen har spart 18 prosent av energiforbruket gjennom energisparearbeidet. Dette viser effekten av planmessig arbeid. Alt blir lagt til rette for at kommunene kan gjøre jobben sin, sier Navarsete.

Beregninger viser at en innsparing på 15 prosent av energiforbruket i kommunene vil gi en besparelse på 1,3 milliarder kilowattimer (TWh) på landsbasis. Med dagens strømpris tilsvarer det over 1 milliard kroner i sparte strømkostnader årlig. (©NTB)

Diskuter denne saken

Innsendt av Jan Eik, 08.02.2010 17:04:46

om de skal ha fremgang må de samarbeide med de andre borgerlige partiene og ikke med de RØDE

Skriv din kommentar

Tittel*

Maks 600 tegn

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Trønder-Avisa ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Tips oss

Klikk her

Din mening Del på Facebook Abonner på Trønder-Avisa PDF-avisa Bookmark Del på flere steder

På forsiden nå

Drillo hemmeligholder laget

Egil Olsen holder kortene inntil brystet før EM-kvalifiseringskampen mot Island fredag. Laget offentliggjør han først kampdagen.

Muligens samme lag som før

Vil ha oppfølging av ferske bilførere

Sjåførlærer Bjarne Storborg støtter ikke forslaget om å innføre 23-års førerkortgrense for menn.

Les mer

Godværet kommer tilbake

Et stabilt høytrykk er på vei til Nord-Trøndelag. Meteorologen varsler solfylte dager langt ut i neste uke.

Les mer

Bikkjekald vinter vil gi skyhøy strømpris

Vinteren som står for døren kan bli en kostbar opplevelse for norske husholdninger.

Les mer