– Det jobbes veldig bra med dette i mange kommuner. Det har skjedd mye på kort tid. Vi ser allerede mange gode prosjekter, sier statsråden som mandag innledet på en konferanse om klimaarbeidet i kommunesektoren.
Mange har planer
Navarsete viser til at alle kommuner skal ha laget energi- og klimaplaner innen 1. juli i år.
– Status er at 126 kommuner har laget slike planer mens 234 har planer under arbeide. For dem som ikke er kommet i gang ennå, begynner det å haste, sier hun til NTB.
– Det er svært viktig at alle kommuner setter i gang dette arbeidet. Kommunene bør ikke vente på stortingsmeldinger eller klimaforlik, men sette i gang, oppfordrer statsråden.
Penger til planer
På konferansen oppfordret hun kommunene til å ta i bruk såkalte energisparekontrakter. Flere kommuner har gått inn på dette og kan vise til gode resultater.
Energisparekontraktene går ut på at kommunene etter en anbudsrunde gjør avtale med et entreprenørselskap som kan gjennomføre avtalte energisparetiltak. På forhånd avtales det hvor store besparelser kontrakten forventes å gi. Blir besparelsen mindre enn ventet, tar entreprenøren kostnadene. Blir den større får entreprenøren en bonus.
– Nå kan Kommunalbanken gi lån til å gjennomføre slike prosjekter, så flere kommuner bør etablerer energisparekontrakter, sier Navarsete.
Resultater
En av de første kommunene som gikk inn på en energisparekontrakt var Lier i Buskerud.
– Kommunen har spart 18 prosent av energiforbruket gjennom energisparearbeidet. Dette viser effekten av planmessig arbeid. Alt blir lagt til rette for at kommunene kan gjøre jobben sin, sier Navarsete.
Beregninger viser at en innsparing på 15 prosent av energiforbruket i kommunene vil gi en besparelse på 1,3 milliarder kilowattimer (TWh) på landsbasis. Med dagens strømpris tilsvarer det over 1 milliard kroner i sparte strømkostnader årlig. (©NTB)

