Etter de til sammen fire rennene i Latvia og Estland har leksværingen styrket posisjonen som sammenlagtleder i Skandinavisk Cup.
Fire renn, i Tour de Ski Norway i Oppland og Buskerud 18.–21. februar, gjenstår før 25-åringen forhåpentligvis har sammenlagtseieren i boks. Som sammenlagtvinner i Skandinavisk Cup vil Tettli Rennemo få friplass i verdenscuprennene i mars og til alle rennene før jul i VM-sesongen 2010/11.
– Ekstra trygghet
– Det henger en skikkelig gulrot der ja. Det kommer viktige renn etter OL, og skaffer jeg meg billett til verdenscuprennene før jul, vil det gi en ekstra trygghet i oppkjøringen til neste sesong, sier Kristian Tettli Rennemo.
84-modellen ble nr. 11 på lørdagens klassiske sprint i Estland, og han gikk ut nesten minuttet foran nestemann på jaktstarten søndag. I mål var Team Trøndelag-løperen 1.04 foran svensken Markus Ottosson og 1.17 foran treer Hans Petter Lykkja.
– Jeg var spent før start, men merket fort at jeg hadde god kontroll. Midtveis ut i den tredje av fire runder skjønte jeg at det ville gå veien, sier Kristian Tettli Rennemo.
Han har to individuelle verdenscupstarter på nasjonal kvote. På Beitostølen i november ble han nr. 63 på 15 km fri teknikk. På femmilsfellesstarten i klassisk i Granåsen sist vinter ble han nr. 42.
Elden nr. to
At det ble delt ut bonussekunder bare på sprintene i «Baltic Tour», var ikke til fordel for Marte Elden (bildet). Namdalseid-jenta som representerer Henning skilag, ble slått ut i kvartfinalen i Joulumäe lørdag, men 23-åringen viste at formen fortsatt er god da hun avsluttet «Baltic Tour» med å gå inn til 2.-plass på 10 km klassisk jaktstart søndag.
Ingvild Flugstad Østberg vant suverent, 1.28 foran Elden og finske Kerttu Niskanen på 3.-plass, og førstnevnte leder nå Skandinavisk Cup foran Elden. De tre beste i sammendraget får gå verdenscuprennene i mars.
På sprinten for menn lørdag sørget Lars Vingli Odsæther, Øyvind Gløersen og Stein Vidar Thun for tredobbelt norsk. Både Eirik Lorentsen (Henning skilag) og Andreas Myran Steen (Leksvik IL) røk ut i kvartfinale, mens duoen Martin Hammer (Steinkjer skiklubb) og Jonas Austmo Kolstad (Henning skilag) henholdsvis ble nr. 32 og 34 i prologen. Hammer gikk inn til 20. plass på jaktstarten i går. Myran Steen ble nr. 21, Lorentsen nr. 22 og Austmo Kolstad nr. 25.
Kjersti Bøe vant kvinnenes sprint foran svenske Ingrid Vikman og Ingvild Flugstad Østberg. Elise Aunet Tyldum (Overhalla IL) og Kristin Gausen (Inderøy IL) sa takk for seg etter kvartfinalene. Gausen gikk i mål som nummer 14 på søndagens jaktstart, Aunet Tyldum som nr. 21.

