Eirik fra Inderøy er nominert til Spellemann

Eirik Hegdal er nominert til Tonos komponistpris.
Kultur

Fredag ettermiddag ble nominasjonene til Årets Spelleman offentliggjort.

Til en av de gjeveste prisene er inderøyningen Eirik Hegdal nominert for sin plate «Musical Balloon».

Dette er hans bestillingsverk til VossaJazz sommeren 2018, et verk for musikere Hegdal kjenner godt gjennom ensembler som Trondheim Jazzorkester, Team Hegdal og Angles 9. Urpremieren ble møtt med begeistring både blant publikum og anmeldere.

I tillegg er Keiino nominert i kategorien Årets Låt, med «Spirit in the sky», som verdalingen Alexander Nyborg Olsson har skrevet med ektemannen Tom Hugo Hermansseni bandet.

Even Moen Jenssen fra Overhalla er nominert i kategorien barnemusikk for soloplata "Over byen". Bandet Pom Poko, som har sitt utspring fra Sund Folkehøgskole, er nominert til Årets gjennombrudd og i kategorien Indie/Alternativ.

(Se alle nominerte under bildet.)

NOMINERT: Eirik Hegdal kan vinne Spellemann 28. mars. Her med Spellemannprisen han fikk i 2016, for albumet «Team Hegdal volum 3».  Foto: Gunn Magni Galaaen

Alle nominerte:

Barnemusikk:

  • Even Jenssen for «Over byen»
  • Maria Solheim og Silje Sirnes Winje for «Bråkebøttebaluba»
  • Mr. E & Me for «New Orchestral Hits 4 Kids»
  • Så Rart! for «På havets bunn»

Blues:

  • Busk, Eriksen, Sjøstrøm for «Hustle & Flow»
  • Håkon Høye for «Nights at the Surf Motel»
  • Ledfoot for «White Crow»
  • Viktor Wilhelmsen for «Knip igjen øyan»

Country:

  • Jonas Fjeld & Judy Collins for « Winter Stories»
  • Jørund Vålandsmyr & Menigheten for «Til dere som er lykkelige»
  • Signe Marie Rustad for «When Words Flew Freely»
  • Unnveig Aas for «Young Heart»

Elektronika:

  • André Bratten for «Pax Americana»
  • Carmen Villain for «Both Lines Will Be Blue»
  • Chmmr for «Try New Things»
  • Prins Thomas for «Ambitions»

Folkemusikk/Tradisjonsmusikk:

  • Hans Fredrik Jacobsen for «Øre»
  • Helga Myhr for «Natten veller seg ut»
  • Moenje for «Klarvær»
  • Morgonrode for «Morgonrode»

Indie/Alternativ:

  • Kongle for «Skogen»
  • Konradsen for «Saints and Sebastian Stories»
  • Pom Poko for «Birthday»
  • Tuvaband for «I Entered the Void»

Jazz:

  • Elephant9 for «Psychedelic Backfire I
  • Gard Nilssen Acoustic Unity for «To Whom Who Buys A Record
  • Maria Kannegaard for «Nådeslås»
  • Mats Eilertsen Trio for «And Then Comes The Night»

Klassisk:

  • Eldbjørg Hemsing for «Tan Dun: Fire Ritual»
  • Lise Davidsen for «Richard Strauss: Four Last Songs / Wagner: Arias from Tannhäuser»
  • Oslo Filharmoniske Orkester for «Mahler Symphony No. 3»
  • Vilde Frang for «Paganini & Schubert: Works for violin & piano»

Metal:

  • Gaahls WYRD for «GastiR – Ghosts invited»
  • Kampfar for «Ofidians Manifest»
  • SÂVER for «They Came With Sunlight»
  • Sibiir for «Ropes»

Popartist:

  • Bendik for «Det går bra»
  • Gabrielle for «Snart, Gabby»
  • Ruben for «Melancholic»
  • Sigrid for «Sucker Punch»

Popgruppe:

  • Fieh for «Cold Water Burning Skin»
  • Highasakite for «Uranium Heart»
  • No. 4 for «Duell»
  • Seeb for 2019-produksjonen

Rock:

  • Backstreet Girls for «Normal is Dangerous»
  • brenn. for «Elsker»
  • Erlend Ropstad for «Brenn siste brevet»
  • Spielbergs for «This Is Not The End»

Samtid:

  • Cikada, Lars Petter Hagen for «Hagen: Harmonium Repertoire»
  • Peter Herresthal, Oslo Filharmoniske Orkester, Clémént Mao-Takacs for «Kaija Saariaho – Graal Théâtre etc.»
  • Øyvind Torvund for «The Exotica Album»
  • Hvoslef Chambermusic Project for «Hvoslef Chamber Works No. VI»

Urban:

  • Dutty Dior for «Pará / Normal»
  • Isah for «Sukkerspinn & Hodepine»
  • Karpe for «SAS Plus/SAS Pussy»
  • Lil Halima for 2019-produksjonen

Viser:

  • Asbjørn Ribe for «Blått & grønt & gult»
  • Benny Borg for «En dag på jorden»
  • Frida Ånnevik for «Andre sanger»
  • Hekla Stålstrenga for «Elske og ære»

Åpen Klasse:

  • Deathprod for «Occulting Disk»
  • Erlend Apneseth Trio for «Salika, Molika»
  • Ståle Storløkken for «The Haze Of Sleeplessness»
  • Susanna & the Brotherhood of Our Lady for «Garden of Earthly Delights»

Årets album:

  • Arif med «Arif in Waanderland»
  • Gabrielle med «Snart, Gabby»
  • Karpe med «SAS Plus / SAS Pussy»
  • Sigrid for «Sucker Punch»

Årets Gjennombrudd og Gramostipend:

  • Bokassa
  • brenn.
  • Dutty Dior
  • girl in red
  • Isah
  • Pom Poko

TONOs Komponistpris:

  • Eirik Hegdal for «Musical Balloon»
  • Helge Iberg for «Helge Iberg: Songs from the Planet of Life»
  • Maja S.K. Ratkje for «Sult»
  • Cecilie Ore for «Come to the Edge!»

Årets låt:

  • Arif med «Hvem er hun»
  • Isah/Dutty Dior med «Hallo»
  • Keiino med «Spirit in the Sky»
  • Kygo feat. Store P og Lars Vaular med «Kem kan eg ringe»
  • Nicolay Ramm med «Raske Briller»
  • Rat City feat. Isak Heim med «Kind Of Love»
  • Ruben med «Lay By Me»
  • Sigrid med «Don't Feel Like Crying»

Årets Låtskriver:

  • Gabrielle Leithaug for «Snart, Gabby»
  • Magdi Omar Ytreeide Abdelmaguid og Chirag Rashmikant Patel i Karpe for «SAS Plus/ SAS Pussy»
  • Lars Reiersen for Larsivelis 2019-utgivelser
  • Sigrid Solbakk Raabe for «Sucker Punch»

Årets Musikkvideo:

  • Anna of the North (Noah Lee) for «Leaning On Myself»
  • Bigbang (Lasse Gretland) for «Bells»
  • boy pablo (Julian Vargas, Bjarne Anmarkrud og Harry Hambley) for «Feeling Lonely»
  • Lars Vaular (onzonz) for «Kroppsspråk»

Årets Produsent:

  • Aksel Carlson
  • Cashmere Cat for egne 2019-låter
  • Martin Sjølie
  • Morten Gillebo

Årets Tekstforfatter:

  • Arif Salum for «Arif i Waanderland»
  • Frida Ånnevik for «Andre sanger»
  • Emilie Christensen fra No. 4 for «Duell»
  • Signe Marie Rustad for «When Words Flew Freely»